Pētījumi par linsēklām

Tekstā izmantotie saīsinājumi: 
ALA – Alfa linolēnskābe 
DHA - Dokosaheksaēnskābe 
EPA - Eikosapentaēnskābe 
SDG - Sekoizolarirezinola diglikozīds

Linsēklu eļļas lietošana labvēlīgi ietekmē omega-3 taukskābju sastāvu eritrocītos 

 

Pētījums tika veikts, balstoties uz hipotēzi, ka organismā alfa-linolēnskābei (ALA) ir zema spēja pārveidoties par DHA. Tomēr pētījumā atklājās, ka lietojot linsēklu eļļu, eritrocītos ievērojami palielinājās ALA, EPA un DHA daudzums. Nepieciešamo ALA daudzumu, lai sasniegtu šādu efektu, var viegli sasniegt ar diētas pārskatīšanu un uztura maiņu. 


Am J Clin Nutr, 2008 Sep;88(3):801-9. 
Flaxseed oil and fish-oil capsule consumption alters human red blood cell n-3 fatty acid composition: a multiple-dosing trial comparing 2 sources of n-3 fatty acid.

Jauna terapija vilkēdes nefrīta ārstēšanā, izmantojot lignānu prekursoru, kas izdalīts no linsēklām 

 

Linsēklām ir nieru aizsargājošas īpašības dzīvnieku un cilvēku vilkēdes nefrīta (lupus nephritis) gadījumā. Izdalot no linsēklām lignānu prekursoru-sekoizolarirezinola diglikozīdu (SDG), pētījuma mērķis bija noskaidrot, vai šim prekursoram ir līdzīgas nieru aizsargājošas īpašības kā linsēklām kopumā, par pamatu izmantojot modelēšanu uz pelēm. Izvērtējot pētījumā iegūtos rezultātus, tika secināts, ka sekoizolarirezinola diglikozīds (SDG) peļu organismā labi pārveidojas par sekoizolarirezinolu, kurš uzsūcās pietiekami un panesības rādītāji bija labi. Nieru aizsargājošās īpašības SDG pierādījās mainīgu devu modelēšanā. Šis pētījums parāda, ka SDG var būt terapeitiska nozīme vilkēdes nefrīta (lupus nephritis) terapijā. 


Division of Nephrology, London Health Sciences Centre, 375 South Street, London, Ontario, Canada N6A 4G5. Tel: (+ 1) 519 667 6555; Fax: (+ 1) 519 667 6758; 
http://lup.sagepub.com/cgi/content/abstract/9/6/429

Taukskābju maisījuma ietekme uz audzēju augšanu un metastāzēm 

 

Nepiesātinātās taukskābes (n-3 un n-6 grupas) parāda ietekmi uz audzēju augšanu un metastāžu attīstību. Ļoti garām ķēdēm no n-3 grupas taukskābēm, tādas kā eikosapentaēnskābei un dokosaheksaēnskābei, ir audzēju inhibējošas īpašības. Lipīdu peroksidācijas mehānismam ir liela loma audzēju augšanas ātruma palēnināšanai, kas tiek plaši diskutēts. Lipīdu peroksidāciju izraisa nepiesātinātās taukskābes, līdz ar to ir pamats domāt, ka nepiesātinātām taukskābēm ir nozīme audzēju augšanas procesā. 


De Vries, C E: van Noorden, CJ, Anticancer-Res 1992 Sept-Oct; 12(5): 1513-22 
http://grande.nal.usda.gov/ibids/index.php?mode2=detail&origin=ibids_references&therow=282967

Daļēji attaukotu linsēklu ietekme uz veselību, kā arī ietekme uz seruma lipīdiem, oksidatīviem rādītājiem, kā arī androgēna un progestīna aktivitātes noteikšana ex vivo

 

Jau kādu laiku ir pastiprināta interese par eļļas sēklām ( it sevišķi sojas un linsēklām) un to labvēlīgu ietekmi uz veselību, it īpaši labvēlīgu ietekmi uz sirds – asinsvadu sistēmu un vēža attīstību. Par pamatu tika ņemtas daļēji attaukotas linsēklas, lai noskaidrotu to ietekmi uz seruma lipīdiem, oksidatīva stresa indikatoriem un ex vivo hormonu aktivitāti. Pētījumā piedalījās sievietes postmenopauzes vecumā un vīrieši. Abām grupām bija konstatēta hiperlipidēmija. Pētījuma rezultāti parādīja, ka daļēji attaukotām linsēklām ir zema blīvuma lipoproteīna pazeminoša ietekme asinīs. Par pārējo rādītāju ietekmi, lietojot attaukotas linsēklas, ir nepieciešami turpmāki pētījumi. 

David JA Jenkins, Cyril WC Kendall, Edward Vidgen, Sanjiv Agarwal, A Venket Rao, Rachel S Rosenberg, Eleftherios P Diamandis, Renato Novokmet, Christine C Mehling, Tina Perera, Larry C Griffin and Stephen C Cunnane 
http://www.ajcn.org/cgi/content/abstract/69/3/395

Zivju eļļas, linsēklu eļļas un kaņepju sēklu eļļas lietošanas ietekmes salīdzinājums uz veselu brīvprātīgo sirds asinsvadu sistēmām

 

Nepiesātināto taukskābju (n-3, n-6 grupas) ietekme uz sirds-asinsvadu sistēmu ir pietiekami daudz pētīta. Šajā pētījumā tiek apskatītas trīs dažādu eļļu – zivju, linsēklu un kaņepju eļļu lietošana veseliem brīvprātīgajiem, dodot šīs eļļas tādās devās, kā tās lieto lielākā daļa populācijas. Lietošanas ilgums bija 12 nedēļas, un, izanalizējot pētījumu rezultātus, tika secināts, ka no lietotāja skatījuma, lietojot 2 kapsulas jebkuras iepriekš nosauktās eļļas 3 mēnešu periodā, netika sasniegts vēlamais efekts uz sirds-asinsvadu sistēmu. Lai sasniegtu vēlamu rezultātu, ir nepieciešams uzņemt nepiesātinātās taukskābes tādā apjomā, lai būtu labvēlīga ietekme uz sirds – asinsvadu sistēmu, tas ir – ir nepieciešama aktīvo vielu koncentrācijas devas ievērošana. 


Journal of the American College of Nutrition, Vol. 27, No. 1, 65-74 (2008) Published by the American College of Nutrition 
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18460481

Linsēklu lietošanas ietekme uz sirds – asinsvadu riska faktoriem 

 

Linsēklas ir bagātīgs alfa linolēnskābes, šķiedrvielu un lignānu avots. Šī kombinācija ir pietiekami pievilcīga funkcionālas pārtikas statusam, kas spētu mazināt sirds – asinsvadu saslimšanas risku. Pētījumā tika apskatīta linsēklu ietekme uz sirds – asinsvadu saslimšanas izraisītājiem pieaugušajiem, kuriem konstatēta hiperholesterinēmija. Apkopojot pētījuma rezultātus, tika secināts, ka maltām linsēklām ir zema blīvuma lipoproteīna līmeņa samazināšanas īpašības, un tās uzlabo insulīna jutību pieaugušajiem, kas sirgst ar hiperlipidēmiju. 

Journal of the American College of Nutrition, Vol. 22, No. 6, 494-501 (2003) Published by the American College of Nutrition 
http://www.jacn.org/cgi/content/abstract/27/1/65

Dažādas šķirnes linsēklas (ar dažādu alfa-linolēnskābes un lignānu saturu tajās) pazemina asinsspiedienu garīga stresa laikā 

 

Fitoestrogēnus var izmantot kā labu alternatīvu hormonu aizvietojošajā terapijā. Linsēklas satur lielu daudzumu fitoestrogēnu prekursoru- sekoizolarirezinola diglikozīdu (SDG), kā arī lielu daudzumu ALA. Šīm bioloģiski aktīvajām vielām var būt asinsvadu saslimšanu pasargājošas īpašības. Asinsspiediena paaugstināšanās garīga stresa laikā, ir viens no spēcīgākajiem priekšvēstnešiem aterosklerozes progresēšanā. Pētījumā piedalījās sievietes postmenopauzes vecumā, kurām tika dotas linsēklas ar dažādu lignānu un ALA saturu tajās, un tad tika mērīts asinsspiediens garīga stresa laikā, veicot dažādus prāta uzdevumus. Apkopojot pētījumā iegūtos rezultātus, var secināt, ka linsēklu estrogēni nešaubīgi uzlabo reakciju uz stresu, un linsēklas var pasargāt no aterosklerozes attīstības, tomēr šī hipotēze jāapstiprina klīniskos pētījumos. 


Journal of the American College of Nutrition, Vol. 22, No. 6, 494-501 (2003) 
Published by the American College of Nutrition 
http://www.jacn.org/cgi/content/abstract/22/6/494

Uztura papildināšana ar linsēklu saturošiem produktiem, labvēlīgi ietekmē estrogēna metabolismu postmenopauzes sievietēm lielākā apmērā, nekā uztura papildināšana ar tādu pašu daudzumu sojas produktu


Fitoestrogēniem, ko bagātīgi satur linsēklas un soja, ir ķīmiska struktūra, kas līdzinās endogēniem estrogēniem organismā, un šie fitoestrogēni var uzrādīt hormoniem līdzīgus efektus, tādējādi ietekmējot hroniskas saslimšanas. Pētījumā tika salīdzināta ietekme uz estrogēnu metabolismu un bioķīmiskajiem rādītājiem, dodot vienādus daudzumus linsēklas un soju sievietēm postmenopauzes vecumā. Pētījumā tika iegūti dati, ka, lietojot linsēklas, izmainās estrogēna metabolītu ekskrēcija urīnā lielākā apmērā, nekā pie sojas lietošana tādā pašaā daudzumā. Par spīti tam, ka linsēklas ietekmē estrogēnu metabolismu, pieļaujot bioloģiski aktīvu estrogēnu mazāku ietekmi organismā, netika novērotas negatīvas izmaiņas kaulu šūnu metabolismā. 


American Journal of Clinical Nutrition, Vol. 79, No. 2, 318-325, February 2004 
© 2004 American Society for Clinical Nutrition 
http://www.ajcn.org/cgi/content/full/79/2/318

Lignānu un izoflavonu lietošana var ietekmēt prostatas saslimšanu vīriešiem 

 

Lignāni un izoflavoni ir fitoestrogēni, kurus lietojot uzturā, var ietekmēt prostatas saslimšanas attīstību. Lai iegūtu datus, kas pierādītu šo bioloģiski aktīvo vielu ietekmi uz prostatu, pētījumā tika iesaistīti vīrieši pēc 50 gadu vecuma ar līdzīgiem ēšanas paradumiem un ar izmaiņām prostatā. Apkopojot rezultātus, kas tika iegūti šajā pētījumā, atklāja, ka izoflavoniem bija ietekme uz labdabīga prostatas audzēja augšanu. Lai šis apgalvojums būtu vērā ņemams, nepieciešami tālāki klīniski pētījumi, lai izskaidrotu izoflavonu nozīmi un darbības mehānismu, kā tieši šīs bioloģiski aktīvās vielas ietekmē labdabīga prostatas audzēja attīstību.


Yonsei Med J. 2002 Apr;43(2):236-41 
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11971218

Fitoestrogēnu ietekme uz prostatas vēža attīstību

 

Androgēni ir nepieciešami, lai saglabātu prostatas struktūru un lai saglabātu androgēnu jutīgās šūnas dziedzerī. Androgēnu antagonistu saturoši līdzekļi ir primāra terapijas izvēle nelokalizēta prostatas vēža gadījumā, tomēr nav ieteicama gadījumā, ja attīstās androgēnu atkarīgs vēzis. Estrogēni ietekmē prostatas augšanu un attīstību un līdz ar to var ietekmēt prostatas vēža attīstību. Kā alternatīvu estrogēnu terapijai, var izmantot fitoestrogēnus. Fitoestrogēni var izraisīt audzēja augšanas aizkavēšanu un dažos gadījumos šūnu bojāeju prostatā in vivo un in vitro. Pētot darbības mehānismus, var secināt, ka fitoestrogēnus ir iespējams izmantot kā alternatīvu papildterapijas līdzekli prostatas vēža saslimšanas novēršanai un ārstēšanai. 


Curr Drug Targets. 2003 Apr;4(3):231-41. 
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12643473

Linsēklu lietošana un to ietekme uz vēžu formu attīstību

 

Ir veikti pētījumi, lai noskaidrotu linsēklu lietošanas ietekmi uz krūts vēža attīstību. Ir zināms, ka linsēklu lietošana ietekmē arī zarnu un prostatas vēža attīstību. Vairākos pētījumos uzmanība tika veltīta tam, ka vēža saslimšanas risks mazinās dēļ lignāniem, ko satur linsēklas. 


Zarnu trakta vēzis: laboratoriskie pētījumi rāda, ka linsēklas var pasargāt no zarnu trakta vēža. Tā pamatā ir bioloģiski aktīvu vielu darbības mehānismi-lignānu apoptozes veicināšana, omega 3 taukskābju pretiekaisuma darbība, kā arī iespējamā šķiedrvielu iedarbība. Šiem apgalvojumiem ir vajadzīgi turpmāki klīniskie pētījumi. 


Prostatas vēzis: nedaudzos pētījumos tika pierādīts, ka linsēklas palēnina prostatas vēža attīstību un metastāzes pelēm; kā arī mazina vēža biomarķierus asinīs un arī šūnu dalīšanās ātrumu vīriešiem, kuriem ir diagnosticēts prostatas vēzis, un kuri ievēro diētu ar samazinātu tauku saturu vai arī neierobežo diētu. 


Krūts vēzis: daži pētnieki tic, ka lignāni spēj palēnināt dažu krūts vēžu formas progresēšanu. Pamatā šim uzskatam ir meta analīzes veikšana. 


WangL, Chen J, Thompson LU. Int J Cancer. 2005 Apr 22; (Epub ahead of print) 
http://www.aicr.org/new/docs/pdf/AICR-InDepth-Issue-01-Flaxseed-and-Breast-Cancer.pdf